Sari la conținut
Date de simulare, pentru demonstrație. Rapoartele MEL afișate aici nu sunt rapoarte reale ale Grupurilor de Acțiune Locală; cifrele sunt generate pentru prezentarea modulului.
Rapoarte MEL / SIM-24-OCC-50

Raport MEL · GAL „Ocolul Cubolta”

Perioada: 2024, semestrul II Număr: SIM-24-OCC-50 Depus: 19.01.2025 Acceptat de MAIA: 28.01.2025 Raion: Donduseni Profilul GAL →
47 / 51indicatori raportați
56%realizare medie față de țintă
4locuri de muncă noi (3.1b)
11proiecte finanțate prin SDL (2.3b)
CodIndicatorU.M. InițialRaportatȚintăRealizare
OGLEADER: instrument de dezvoltare rurală integrat în politicile publice, compatibil cu politicile europene.
RF1Extinderea rețelei și acoperirii Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL1.2Extinderea geografică a Grupurilor de Acțiune Locală existente.
1.2aNumăr de localități nou incluse în GAL-uri existente.Nr. 033 100%
1.2bPondere din teritoriul rural acoperit de GAL-uri.% 364147 45%
1.2cPopulație acoperită de GAL-uri.% 546372 50%
RIL1.4Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
1.4aNumăr de acorduri de parteneriat semnate de GAL-uri.Nr. 025 40%
1.4bNumăr de proiecte transnaționale implementate de GAL-uri.Nr. 011 100%
RF2Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL2.1Dezvoltarea capacității organizaționale a Grupurilor de Acțiune Locală.
2.1aNumăr de sesiuni de formare / mentorat organizate pentru personalul GAL.Nr. 035 60%
2.1cNumăr de GAL-uri ce au beneficiat de asistență tehnică sau consultanță.Nr. 001 0%
2.1eNumăr de GAL-uri ce accesează surse de finanțare externe (naționale/internaționale).Nr. 001 0%
2.1fPonderea bugetului GAL provenit din surse non-publice.% 606673 46%
RIL2.2Promovarea conceptului LEADER și beneficiilor participării în Grupuri de Acțiune Locală.
2.2bRata de implicare în campanii de informare cu conținut online.% 707889 42%
RIL2.3Elaborarea și implementarea strategiilor de dezvoltare locală.
2.3aNumăr de strategii de dezvoltare locală elaborate și aprobate.Nr. 001 0%
2.3bNumăr de proiecte finanțate prin strategii de dezvoltare locală.Nr. 01112 92%
RIL2.4Integrarea MLIS în activitatea Grupurilor de Acțiune Locală ca instrument digital central de monitorizare, raportare și transparență.
RF3Diversificare economică și creare de locuri de muncă în mediul rural.
RIL3.1Dezvoltarea antreprenoriatului local, microîntreprinderilor și a colaborării economice la nivel rural.
3.1aNumăr de afaceri / organizații locale susținute.Nr. 0910 90%
3.1bNumăr de locuri de muncă nou create prin proiecte LEADER.Nr. 049 44%
3.1cPonderea locurilor de muncă menținute după 12 luni.% 667791 44%
3.1dNumăr de acorduri de cooperare / contracte / parteneriate între actori economici locali sprijiniți prin LEADER.Nr. 034 75%
3.1eNumăr de proiecte implementate în comun.Nr. 023 67%
3.1fPonderea antreprenorilor locali ce raportează creșterea veniturilor.% 516273 50%
RIL3.2Dezvoltarea competențelor profesionale și antreprenoriale.
3.2aNumăr de persoane formate / instruite de către GAL-uri.Nr. 06162 98%
3.2cPonderea participanților la activități de formare ce au inițiat o activitate economică.% 526477 48%
RIL3.3Promovarea turismului rural și a patrimoniului local.
3.3aNumăr de turiști atrași în zona acoperită de GAL.Nr. 0663936 71%
3.3bVenituri totale generate din turism de inițiative finanțate prin GAL-uri.Nr. 0100 830187 200 54%
3.3cNumăr de produse / servicii turistice noi dezvoltate prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 033 100%
RIL3.4Inovare socială și modele funcționale de economie socială.
3.4aNumăr de inițiative de economie socială create.Nr. 022 100%
3.4bNumăr de persoane vulnerabile angajate.Nr. 005 0%
3.4cPonderea întreprinderilor sociale menținute după 12 luni.% 707890 40%
RF4Incluziune socială și coeziune comunitară în mediul rural.
RIL4.1Inițiative comunitare participative ce răspund nevoilor sociale locale.
4.1aNumăr de proiecte cu impact social finanțate la nivelul comunității.Nr. 066 100%
4.1bNumăr de beneficiari direcți ai proiectelor cu impact social finanțate la nivel local.Nr. 0245416 59%
4.1cNumăr de evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 038 38%
4.1dNumăr de participanți la evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 0191624 31%
4.1ePonderea beneficiarilor GAL ce raportează creșterea participării civice în comunitate.% 505562 42%
RIL4.2Implicarea grupurilor vulnerabile în dezvoltarea locală.
4.2aNumăr de persoane vulnerabile implicate direct în GAL-uri.Nr. 01442 33%
4.2bNumăr de inițiative locale sprijinite de GAL cu implicarea grupurilor vulnerabile.Nr. 014 25%
RIL4.3Promovarea voluntariatului și implicării civice în mediul rural.
4.3aPonderea tinerilor implicați în acțiuni comunitare / cu impact social.% 576475 39%
4.3bNumăr de campanii de informare și inițiative de sprijin pentru promovarea participării civice.Nr. 023 67%
RF5Tranziție digitală și verde a comunităților rurale.
RIL5.1Creșterea nivelului de competențe digitale în rândul populației rurale.
5.1aNumăr de persoane instruite în competențe digitale.Nr. 05383 64%
5.1bPonderea persoanelor instruite în competențe digitale ce utilizează în mod activ instrumente digitale după formare.% 465767 52%
RIL5.2Digitalizarea activității Grupurilor de Acțiune Locală.
5.2aNumăr de GAL-uri ce utilizează aplicații digitale în activitatea curentă.Nr. 011 100%
5.2bNumăr de aplicații digitale online / pagini web GAL funcționale și actualizate.Nr. 012 50%
5.2cNumăr de utilizatori / vizitatori ai aplicațiilor digitale online / pagini web ale GAL-urilor.Nr. 03 1803 120 102%
RIL5.3Susținerea antreprenoriatului digital rural.
5.3aNumăr de întreprinderi digitale sprijinite de GAL-uri.Nr. 013 33%
5.3bNumăr de soluții / tehnologii inovatoare adoptate prin proiecte LEADER.Nr. 013 33%
5.3cNumăr de locuri de muncă create în sectorul digital prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 023 67%
5.3dPonderea întreprinderilor digitale finanțate prin GAL ce raportează creșterea veniturilor.% 535864 45%
RIL5.4Susținerea tranziției verzi, economiei circulare și a comportamentelor eco-responsabile.
5.4aNumăr de proiecte verzi implementate.Nr. 004 0%
5.4bNumăr de parteneriate încheiate pentru inovare digitală și tranziție verde între GAL-uri și mediul academic / privat.Nr. 022 100%
5.4cNumăr de campanii de conștientizare privind sustenabilitatea și protecția mediului.Nr. 033 100%

Realizarea arată cât din drumul de la valoarea inițială la țintă s-a parcurs: (raportat − inițial) / (țintă − inițial). Peste 100% înseamnă ținta depășită.