Sari la conținut
Date de simulare, pentru demonstrație. Rapoartele MEL afișate aici nu sunt rapoarte reale ale Grupurilor de Acțiune Locală; cifrele sunt generate pentru prezentarea modulului.
Rapoarte MEL / SIM-25-COC-112

Raport MEL · GAL „Codrii Călărașului”

Perioada: 2025, semestrul II Număr: SIM-25-COC-112 Depus: 18.01.2026 Acceptat de MAIA: 01.02.2026 Raion: Calarasi Profilul GAL →
44 / 51indicatori raportați
64%realizare medie față de țintă
7locuri de muncă noi (3.1b)
—proiecte finanțate prin SDL (2.3b)
CodIndicatorU.M. InițialRaportatȚintăRealizare
OGLEADER: instrument de dezvoltare rurală integrat în politicile publice, compatibil cu politicile europene.
RF1Extinderea rețelei și acoperirii Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL1.2Extinderea geografică a Grupurilor de Acțiune Locală existente.
1.2aNumăr de localități nou incluse în GAL-uri existente.Nr. 013 33%
1.2bPondere din teritoriul rural acoperit de GAL-uri.% 404750 70%
1.2cPopulație acoperită de GAL-uri.% 697580 55%
RIL1.4Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
1.4aNumăr de acorduri de parteneriat semnate de GAL-uri.Nr. 025 40%
1.4bNumăr de proiecte transnaționale implementate de GAL-uri.Nr. 011 100%
RF2Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL2.1Dezvoltarea capacității organizaționale a Grupurilor de Acțiune Locală.
2.1aNumăr de sesiuni de formare / mentorat organizate pentru personalul GAL.Nr. 025 40%
2.1bPonderea persoanelor instruite din cadrul GAL ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 678692 76%
2.1dCreșterea în procente a nivelului de capacitate organizațională al GAL (scoruri formular OD-AT-GAL).% 445864 70%
RIL2.2Promovarea conceptului LEADER și beneficiilor participării în Grupuri de Acțiune Locală.
2.2aNumăr de campanii de informare desfășurate.Nr. 044 100%
2.2bRata de implicare în campanii de informare cu conținut online.% 486468 80%
RIL2.3Elaborarea și implementarea strategiilor de dezvoltare locală.
2.3aNumăr de strategii de dezvoltare locală elaborate și aprobate.Nr. 001 0%
RIL2.4Integrarea MLIS în activitatea Grupurilor de Acțiune Locală ca instrument digital central de monitorizare, raportare și transparență.
RF3Diversificare economică și creare de locuri de muncă în mediul rural.
RIL3.1Dezvoltarea antreprenoriatului local, microîntreprinderilor și a colaborării economice la nivel rural.
3.1aNumăr de afaceri / organizații locale susținute.Nr. 0610 60%
3.1bNumăr de locuri de muncă nou create prin proiecte LEADER.Nr. 079 78%
3.1cPonderea locurilor de muncă menținute după 12 luni.% 354552 59%
3.1dNumăr de acorduri de cooperare / contracte / parteneriate între actori economici locali sprijiniți prin LEADER.Nr. 024 50%
3.1eNumăr de proiecte implementate în comun.Nr. 033 100%
3.1fPonderea antreprenorilor locali ce raportează creșterea veniturilor.% 415358 71%
RIL3.2Dezvoltarea competențelor profesionale și antreprenoriale.
3.2aNumăr de persoane formate / instruite de către GAL-uri.Nr. 05862 94%
3.2bPonderea persoanelor formate / instruite ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 637074 64%
3.2cPonderea participanților la activități de formare ce au inițiat o activitate economică.% 688286 78%
RIL3.3Promovarea turismului rural și a patrimoniului local.
3.3bVenituri totale generate din turism de inițiative finanțate prin GAL-uri.Nr. 0109 639187 200 59%
3.3cNumăr de produse / servicii turistice noi dezvoltate prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 033 100%
RIL3.4Inovare socială și modele funcționale de economie socială.
3.4aNumăr de inițiative de economie socială create.Nr. 022 100%
3.4bNumăr de persoane vulnerabile angajate.Nr. 055 100%
3.4cPonderea întreprinderilor sociale menținute după 12 luni.% 677781 71%
RF4Incluziune socială și coeziune comunitară în mediul rural.
RIL4.1Inițiative comunitare participative ce răspund nevoilor sociale locale.
4.1aNumăr de proiecte cu impact social finanțate la nivelul comunității.Nr. 036 50%
4.1bNumăr de beneficiari direcți ai proiectelor cu impact social finanțate la nivel local.Nr. 0373416 90%
4.1dNumăr de participanți la evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 0541624 87%
4.1ePonderea beneficiarilor GAL ce raportează creșterea participării civice în comunitate.% 607685 64%
RIL4.2Implicarea grupurilor vulnerabile în dezvoltarea locală.
4.2bNumăr de inițiative locale sprijinite de GAL cu implicarea grupurilor vulnerabile.Nr. 034 75%
RIL4.3Promovarea voluntariatului și implicării civice în mediul rural.
4.3aPonderea tinerilor implicați în acțiuni comunitare / cu impact social.% 616872 64%
4.3bNumăr de campanii de informare și inițiative de sprijin pentru promovarea participării civice.Nr. 023 67%
RF5Tranziție digitală și verde a comunităților rurale.
RIL5.1Creșterea nivelului de competențe digitale în rândul populației rurale.
5.1aNumăr de persoane instruite în competențe digitale.Nr. 01083 12%
5.1bPonderea persoanelor instruite în competențe digitale ce utilizează în mod activ instrumente digitale după formare.% 597480 71%
RIL5.2Digitalizarea activității Grupurilor de Acțiune Locală.
5.2aNumăr de GAL-uri ce utilizează aplicații digitale în activitatea curentă.Nr. 011 100%
5.2bNumăr de aplicații digitale online / pagini web GAL funcționale și actualizate.Nr. 012 50%
5.2cNumăr de utilizatori / vizitatori ai aplicațiilor digitale online / pagini web ale GAL-urilor.Nr. 01 2963 120 42%
RIL5.3Susținerea antreprenoriatului digital rural.
5.3aNumăr de întreprinderi digitale sprijinite de GAL-uri.Nr. 023 67%
5.3bNumăr de soluții / tehnologii inovatoare adoptate prin proiecte LEADER.Nr. 013 33%
5.3cNumăr de locuri de muncă create în sectorul digital prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 013 33%
5.3dPonderea întreprinderilor digitale finanțate prin GAL ce raportează creșterea veniturilor.% 637885 68%
RIL5.4Susținerea tranziției verzi, economiei circulare și a comportamentelor eco-responsabile.
5.4aNumăr de proiecte verzi implementate.Nr. 004 0%
5.4bNumăr de parteneriate încheiate pentru inovare digitală și tranziție verde între GAL-uri și mediul academic / privat.Nr. 012 50%
5.4cNumăr de campanii de conștientizare privind sustenabilitatea și protecția mediului.Nr. 013 33%

Realizarea arată cât din drumul de la valoarea inițială la țintă s-a parcurs: (raportat − inițial) / (țintă − inițial). Peste 100% înseamnă ținta depășită.