Sari la conținut
Date de simulare, pentru demonstrație. Rapoartele MEL afișate aici nu sunt rapoarte reale ale Grupurilor de Acțiune Locală; cifrele sunt generate pentru prezentarea modulului.
Rapoarte MEL / SIM-25-JEM-116

Raport MEL · GAL „Jemciujina Iuga”

Perioada: 2025, semestrul II Număr: SIM-25-JEM-116 Depus: 16.01.2026 Acceptat de MAIA: 29.01.2026 Raion: Taraclia Profilul GAL →
49 / 51indicatori raportați
56%realizare medie față de țintă
2locuri de muncă noi (3.1b)
2proiecte finanțate prin SDL (2.3b)
CodIndicatorU.M. InițialRaportatȚintăRealizare
OGLEADER: instrument de dezvoltare rurală integrat în politicile publice, compatibil cu politicile europene.
RF1Extinderea rețelei și acoperirii Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL1.2Extinderea geografică a Grupurilor de Acțiune Locală existente.
1.2aNumăr de localități nou incluse în GAL-uri existente.Nr. 012 50%
1.2bPondere din teritoriul rural acoperit de GAL-uri.% 475457 70%
1.2cPopulație acoperită de GAL-uri.% 496063 79%
RIL1.4Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
1.4aNumăr de acorduri de parteneriat semnate de GAL-uri.Nr. 034 75%
1.4bNumăr de proiecte transnaționale implementate de GAL-uri.Nr. 001 0%
RF2Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL2.1Dezvoltarea capacității organizaționale a Grupurilor de Acțiune Locală.
2.1aNumăr de sesiuni de formare / mentorat organizate pentru personalul GAL.Nr. 034 75%
2.1bPonderea persoanelor instruite din cadrul GAL ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 526471 63%
2.1cNumăr de GAL-uri ce au beneficiat de asistență tehnică sau consultanță.Nr. 001 0%
2.1dCreșterea în procente a nivelului de capacitate organizațională al GAL (scoruri formular OD-AT-GAL).% 527176 79%
2.1eNumăr de GAL-uri ce accesează surse de finanțare externe (naționale/internaționale).Nr. 011 100%
2.1fPonderea bugetului GAL provenit din surse non-publice.% 626975 54%
RIL2.2Promovarea conceptului LEADER și beneficiilor participării în Grupuri de Acțiune Locală.
2.2aNumăr de campanii de informare desfășurate.Nr. 023 67%
2.2bRata de implicare în campanii de informare cu conținut online.% 576775 56%
RIL2.3Elaborarea și implementarea strategiilor de dezvoltare locală.
2.3aNumăr de strategii de dezvoltare locală elaborate și aprobate.Nr. 001 0%
2.3bNumăr de proiecte finanțate prin strategii de dezvoltare locală.Nr. 029 22%
RIL2.4Integrarea MLIS în activitatea Grupurilor de Acțiune Locală ca instrument digital central de monitorizare, raportare și transparență.
RF3Diversificare economică și creare de locuri de muncă în mediul rural.
RIL3.1Dezvoltarea antreprenoriatului local, microîntreprinderilor și a colaborării economice la nivel rural.
3.1aNumăr de afaceri / organizații locale susținute.Nr. 047 57%
3.1bNumăr de locuri de muncă nou create prin proiecte LEADER.Nr. 026 33%
3.1cPonderea locurilor de muncă menținute după 12 luni.% 536163 80%
3.1dNumăr de acorduri de cooperare / contracte / parteneriate între actori economici locali sprijiniți prin LEADER.Nr. 023 67%
3.1eNumăr de proiecte implementate în comun.Nr. 012 50%
3.1fPonderea antreprenorilor locali ce raportează creșterea veniturilor.% 587074 75%
RIL3.2Dezvoltarea competențelor profesionale și antreprenoriale.
3.2aNumăr de persoane formate / instruite de către GAL-uri.Nr. 04143 95%
3.2bPonderea persoanelor formate / instruite ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 526370 61%
RIL3.3Promovarea turismului rural și a patrimoniului local.
3.3aNumăr de turiști atrași în zona acoperită de GAL.Nr. 0557649 86%
3.3bVenituri totale generate din turism de inițiative finanțate prin GAL-uri.Nr. 098 225129 830 76%
3.3cNumăr de produse / servicii turistice noi dezvoltate prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 022 100%
RIL3.4Inovare socială și modele funcționale de economie socială.
3.4aNumăr de inițiative de economie socială create.Nr. 011 100%
3.4cPonderea întreprinderilor sociale menținute după 12 luni.% 668085 74%
RF4Incluziune socială și coeziune comunitară în mediul rural.
RIL4.1Inițiative comunitare participative ce răspund nevoilor sociale locale.
4.1aNumăr de proiecte cu impact social finanțate la nivelul comunității.Nr. 034 75%
4.1bNumăr de beneficiari direcți ai proiectelor cu impact social finanțate la nivel local.Nr. 0214289 74%
4.1cNumăr de evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 036 50%
4.1dNumăr de participanți la evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 0166433 38%
4.1ePonderea beneficiarilor GAL ce raportează creșterea participării civice în comunitate.% 668188 68%
RIL4.2Implicarea grupurilor vulnerabile în dezvoltarea locală.
4.2aNumăr de persoane vulnerabile implicate direct în GAL-uri.Nr. 02429 83%
4.2bNumăr de inițiative locale sprijinite de GAL cu implicarea grupurilor vulnerabile.Nr. 003 0%
RIL4.3Promovarea voluntariatului și implicării civice în mediul rural.
4.3aPonderea tinerilor implicați în acțiuni comunitare / cu impact social.% 667988 59%
4.3bNumăr de campanii de informare și inițiative de sprijin pentru promovarea participării civice.Nr. 022 100%
RF5Tranziție digitală și verde a comunităților rurale.
RIL5.1Creșterea nivelului de competențe digitale în rândul populației rurale.
5.1aNumăr de persoane instruite în competențe digitale.Nr. 01158 19%
5.1bPonderea persoanelor instruite în competențe digitale ce utilizează în mod activ instrumente digitale după formare.% 365360 71%
RIL5.2Digitalizarea activității Grupurilor de Acțiune Locală.
5.2aNumăr de GAL-uri ce utilizează aplicații digitale în activitatea curentă.Nr. 001 0%
5.2bNumăr de aplicații digitale online / pagini web GAL funcționale și actualizate.Nr. 011 100%
5.2cNumăr de utilizatori / vizitatori ai aplicațiilor digitale online / pagini web ale GAL-urilor.Nr. 06102 164 28%
RIL5.3Susținerea antreprenoriatului digital rural.
5.3aNumăr de întreprinderi digitale sprijinite de GAL-uri.Nr. 002 0%
5.3bNumăr de soluții / tehnologii inovatoare adoptate prin proiecte LEADER.Nr. 002 0%
5.3cNumăr de locuri de muncă create în sectorul digital prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 012 50%
5.3dPonderea întreprinderilor digitale finanțate prin GAL ce raportează creșterea veniturilor.% 395256 76%
RIL5.4Susținerea tranziției verzi, economiei circulare și a comportamentelor eco-responsabile.
5.4aNumăr de proiecte verzi implementate.Nr. 023 67%
5.4bNumăr de parteneriate încheiate pentru inovare digitală și tranziție verde între GAL-uri și mediul academic / privat.Nr. 001 0%
5.4cNumăr de campanii de conștientizare privind sustenabilitatea și protecția mediului.Nr. 012 50%

Realizarea arată cât din drumul de la valoarea inițială la țintă s-a parcurs: (raportat − inițial) / (țintă − inițial). Peste 100% înseamnă ținta depășită.