Sari la conținut
Date de simulare, pentru demonstrație. Rapoartele MEL afișate aici nu sunt rapoarte reale ale Grupurilor de Acțiune Locală; cifrele sunt generate pentru prezentarea modulului.
Rapoarte MEL / SIM-24-BLG-133

Raport MEL · GAL „Bazinul Lacului Ghidighici”

Perioada: 2024, semestrul I Număr: SIM-24-BLG-133 Depus: 10.07.2024 Acceptat de MAIA: 16.07.2024 Raion: Straseni Profilul GAL →
47 / 51indicatori raportați
31%realizare medie față de țintă
3locuri de muncă noi (3.1b)
2proiecte finanțate prin SDL (2.3b)
CodIndicatorU.M. InițialRaportatȚintăRealizare
OGLEADER: instrument de dezvoltare rurală integrat în politicile publice, compatibil cu politicile europene.
RF1Extinderea rețelei și acoperirii Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL1.2Extinderea geografică a Grupurilor de Acțiune Locală existente.
1.2aNumăr de localități nou incluse în GAL-uri existente.Nr. 003 0%
1.2bPondere din teritoriul rural acoperit de GAL-uri.% 687292 17%
1.2cPopulație acoperită de GAL-uri.% 535877 21%
RIL1.4Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
1.4aNumăr de acorduri de parteneriat semnate de GAL-uri.Nr. 015 20%
1.4bNumăr de proiecte transnaționale implementate de GAL-uri.Nr. 001 0%
RF2Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL2.1Dezvoltarea capacității organizaționale a Grupurilor de Acțiune Locală.
2.1aNumăr de sesiuni de formare / mentorat organizate pentru personalul GAL.Nr. 035 60%
2.1bPonderea persoanelor instruite din cadrul GAL ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 444866 18%
2.1cNumăr de GAL-uri ce au beneficiat de asistență tehnică sau consultanță.Nr. 001 0%
2.1dCreșterea în procente a nivelului de capacitate organizațională al GAL (scoruri formular OD-AT-GAL).% 353751 13%
2.1fPonderea bugetului GAL provenit din surse non-publice.% 677087 15%
RIL2.2Promovarea conceptului LEADER și beneficiilor participării în Grupuri de Acțiune Locală.
2.2aNumăr de campanii de informare desfășurate.Nr. 024 50%
2.2bRata de implicare în campanii de informare cu conținut online.% 646682 11%
RIL2.3Elaborarea și implementarea strategiilor de dezvoltare locală.
2.3aNumăr de strategii de dezvoltare locală elaborate și aprobate.Nr. 001 0%
2.3bNumăr de proiecte finanțate prin strategii de dezvoltare locală.Nr. 0212 17%
RIL2.4Integrarea MLIS în activitatea Grupurilor de Acțiune Locală ca instrument digital central de monitorizare, raportare și transparență.
RF3Diversificare economică și creare de locuri de muncă în mediul rural.
RIL3.1Dezvoltarea antreprenoriatului local, microîntreprinderilor și a colaborării economice la nivel rural.
3.1aNumăr de afaceri / organizații locale susținute.Nr. 0810 80%
3.1bNumăr de locuri de muncă nou create prin proiecte LEADER.Nr. 039 33%
3.1cPonderea locurilor de muncă menținute după 12 luni.% 656881 19%
3.1dNumăr de acorduri de cooperare / contracte / parteneriate între actori economici locali sprijiniți prin LEADER.Nr. 034 75%
3.1eNumăr de proiecte implementate în comun.Nr. 023 67%
3.1fPonderea antreprenorilor locali ce raportează creșterea veniturilor.% 373947 20%
RIL3.2Dezvoltarea competențelor profesionale și antreprenoriale.
3.2aNumăr de persoane formate / instruite de către GAL-uri.Nr. 04762 76%
3.2bPonderea persoanelor formate / instruite ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 505264 14%
3.2cPonderea participanților la activități de formare ce au inițiat o activitate economică.% 434664 14%
RIL3.3Promovarea turismului rural și a patrimoniului local.
3.3aNumăr de turiști atrași în zona acoperită de GAL.Nr. 0194936 21%
3.3bVenituri totale generate din turism de inițiative finanțate prin GAL-uri.Nr. 049 833187 200 27%
3.3cNumăr de produse / servicii turistice noi dezvoltate prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 003 0%
RIL3.4Inovare socială și modele funcționale de economie socială.
3.4aNumăr de inițiative de economie socială create.Nr. 002 0%
3.4bNumăr de persoane vulnerabile angajate.Nr. 015 20%
3.4cPonderea întreprinderilor sociale menținute după 12 luni.% 384051 15%
RF4Incluziune socială și coeziune comunitară în mediul rural.
RIL4.1Inițiative comunitare participative ce răspund nevoilor sociale locale.
4.1aNumăr de proiecte cu impact social finanțate la nivelul comunității.Nr. 046 67%
4.1bNumăr de beneficiari direcți ai proiectelor cu impact social finanțate la nivel local.Nr. 056416 13%
4.1cNumăr de evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 038 38%
4.1dNumăr de participanți la evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 0274624 44%
4.1ePonderea beneficiarilor GAL ce raportează creșterea participării civice în comunitate.% 404251 18%
RIL4.2Implicarea grupurilor vulnerabile în dezvoltarea locală.
4.2aNumăr de persoane vulnerabile implicate direct în GAL-uri.Nr. 01642 38%
4.2bNumăr de inițiative locale sprijinite de GAL cu implicarea grupurilor vulnerabile.Nr. 014 25%
RIL4.3Promovarea voluntariatului și implicării civice în mediul rural.
4.3aPonderea tinerilor implicați în acțiuni comunitare / cu impact social.% 687080 17%
4.3bNumăr de campanii de informare și inițiative de sprijin pentru promovarea participării civice.Nr. 023 67%
RF5Tranziție digitală și verde a comunităților rurale.
RIL5.1Creșterea nivelului de competențe digitale în rândul populației rurale.
5.1aNumăr de persoane instruite în competențe digitale.Nr. 03583 42%
RIL5.2Digitalizarea activității Grupurilor de Acțiune Locală.
5.2aNumăr de GAL-uri ce utilizează aplicații digitale în activitatea curentă.Nr. 001 0%
5.2cNumăr de utilizatori / vizitatori ai aplicațiilor digitale online / pagini web ale GAL-urilor.Nr. 01 8873 120 60%
RIL5.3Susținerea antreprenoriatului digital rural.
5.3aNumăr de întreprinderi digitale sprijinite de GAL-uri.Nr. 023 67%
5.3bNumăr de soluții / tehnologii inovatoare adoptate prin proiecte LEADER.Nr. 023 67%
5.3dPonderea întreprinderilor digitale finanțate prin GAL ce raportează creșterea veniturilor.% 555769 14%
RIL5.4Susținerea tranziției verzi, economiei circulare și a comportamentelor eco-responsabile.
5.4aNumăr de proiecte verzi implementate.Nr. 034 75%
5.4bNumăr de parteneriate încheiate pentru inovare digitală și tranziție verde între GAL-uri și mediul academic / privat.Nr. 002 0%
5.4cNumăr de campanii de conștientizare privind sustenabilitatea și protecția mediului.Nr. 023 67%

Realizarea arată cât din drumul de la valoarea inițială la țintă s-a parcurs: (raportat − inițial) / (țintă − inițial). Peste 100% înseamnă ținta depășită.