Sari la conținut
Date de simulare, pentru demonstrație. Rapoartele MEL afișate aici nu sunt rapoarte reale ale Grupurilor de Acțiune Locală; cifrele sunt generate pentru prezentarea modulului.
Rapoarte MEL / SIM-24-VAS-178

Raport MEL · GAL „Vasile Stroescu”

Perioada: 2024, semestrul II Număr: SIM-24-VAS-178 Depus: 18.01.2025 Acceptat de MAIA: 23.01.2025 Raion: Edinet Profilul GAL →
50 / 51indicatori raportați
62%realizare medie față de țintă
4locuri de muncă noi (3.1b)
8proiecte finanțate prin SDL (2.3b)
CodIndicatorU.M. InițialRaportatȚintăRealizare
OGLEADER: instrument de dezvoltare rurală integrat în politicile publice, compatibil cu politicile europene.
RF1Extinderea rețelei și acoperirii Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL1.2Extinderea geografică a Grupurilor de Acțiune Locală existente.
1.2aNumăr de localități nou incluse în GAL-uri existente.Nr. 012 50%
1.2bPondere din teritoriul rural acoperit de GAL-uri.% 414651 50%
1.2cPopulație acoperită de GAL-uri.% 637278 60%
RIL1.4Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
1.4aNumăr de acorduri de parteneriat semnate de GAL-uri.Nr. 014 25%
1.4bNumăr de proiecte transnaționale implementate de GAL-uri.Nr. 001 0%
RF2Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL2.1Dezvoltarea capacității organizaționale a Grupurilor de Acțiune Locală.
2.1aNumăr de sesiuni de formare / mentorat organizate pentru personalul GAL.Nr. 034 75%
2.1bPonderea persoanelor instruite din cadrul GAL ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 586468 60%
2.1cNumăr de GAL-uri ce au beneficiat de asistență tehnică sau consultanță.Nr. 011 100%
2.1dCreșterea în procente a nivelului de capacitate organizațională al GAL (scoruri formular OD-AT-GAL).% 465260 43%
2.1eNumăr de GAL-uri ce accesează surse de finanțare externe (naționale/internaționale).Nr. 011 100%
2.1fPonderea bugetului GAL provenit din surse non-publice.% 586678 40%
RIL2.2Promovarea conceptului LEADER și beneficiilor participării în Grupuri de Acțiune Locală.
2.2aNumăr de campanii de informare desfășurate.Nr. 043 133%
2.2bRata de implicare în campanii de informare cu conținut online.% 698189 60%
RIL2.3Elaborarea și implementarea strategiilor de dezvoltare locală.
2.3aNumăr de strategii de dezvoltare locală elaborate și aprobate.Nr. 001 0%
2.3bNumăr de proiecte finanțate prin strategii de dezvoltare locală.Nr. 0810 80%
RIL2.4Integrarea MLIS în activitatea Grupurilor de Acțiune Locală ca instrument digital central de monitorizare, raportare și transparență.
RF3Diversificare economică și creare de locuri de muncă în mediul rural.
RIL3.1Dezvoltarea antreprenoriatului local, microîntreprinderilor și a colaborării economice la nivel rural.
3.1aNumăr de afaceri / organizații locale susținute.Nr. 098 113%
3.1bNumăr de locuri de muncă nou create prin proiecte LEADER.Nr. 047 57%
3.1cPonderea locurilor de muncă menținute după 12 luni.% 556879 54%
3.1dNumăr de acorduri de cooperare / contracte / parteneriate între actori economici locali sprijiniți prin LEADER.Nr. 013 33%
3.1eNumăr de proiecte implementate în comun.Nr. 002 0%
3.1fPonderea antreprenorilor locali ce raportează creșterea veniturilor.% 505765 47%
RIL3.2Dezvoltarea competențelor profesionale și antreprenoriale.
3.2aNumăr de persoane formate / instruite de către GAL-uri.Nr. 02748 56%
3.2bPonderea persoanelor formate / instruite ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 404960 45%
3.2cPonderea participanților la activități de formare ce au inițiat o activitate economică.% 617083 41%
RIL3.3Promovarea turismului rural și a patrimoniului local.
3.3aNumăr de turiști atrași în zona acoperită de GAL.Nr. 0295720 41%
3.3bVenituri totale generate din turism de inițiative finanțate prin GAL-uri.Nr. 079 172144 000 55%
3.3cNumăr de produse / servicii turistice noi dezvoltate prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 022 100%
RIL3.4Inovare socială și modele funcționale de economie socială.
3.4aNumăr de inițiative de economie socială create.Nr. 022 100%
3.4bNumăr de persoane vulnerabile angajate.Nr. 034 75%
3.4cPonderea întreprinderilor sociale menținute după 12 luni.% 687582 50%
RF4Incluziune socială și coeziune comunitară în mediul rural.
RIL4.1Inițiative comunitare participative ce răspund nevoilor sociale locale.
4.1aNumăr de proiecte cu impact social finanțate la nivelul comunității.Nr. 055 100%
4.1bNumăr de beneficiari direcți ai proiectelor cu impact social finanțate la nivel local.Nr. 0259320 81%
4.1cNumăr de evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 066 100%
4.1dNumăr de participanți la evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 0279480 58%
4.1ePonderea beneficiarilor GAL ce raportează creșterea participării civice în comunitate.% 385262 58%
RIL4.2Implicarea grupurilor vulnerabile în dezvoltarea locală.
4.2aNumăr de persoane vulnerabile implicate direct în GAL-uri.Nr. 02032 63%
4.2bNumăr de inițiative locale sprijinite de GAL cu implicarea grupurilor vulnerabile.Nr. 043 133%
RIL4.3Promovarea voluntariatului și implicării civice în mediul rural.
4.3aPonderea tinerilor implicați în acțiuni comunitare / cu impact social.% 516269 61%
4.3bNumăr de campanii de informare și inițiative de sprijin pentru promovarea participării civice.Nr. 032 150%
RF5Tranziție digitală și verde a comunităților rurale.
RIL5.1Creșterea nivelului de competențe digitale în rândul populației rurale.
5.1aNumăr de persoane instruite în competențe digitale.Nr. 05964 92%
5.1bPonderea persoanelor instruite în competențe digitale ce utilizează în mod activ instrumente digitale după formare.% 455261 44%
RIL5.2Digitalizarea activității Grupurilor de Acțiune Locală.
5.2aNumăr de GAL-uri ce utilizează aplicații digitale în activitatea curentă.Nr. 001 0%
5.2bNumăr de aplicații digitale online / pagini web GAL funcționale și actualizate.Nr. 022 100%
RIL5.3Susținerea antreprenoriatului digital rural.
5.3aNumăr de întreprinderi digitale sprijinite de GAL-uri.Nr. 012 50%
5.3bNumăr de soluții / tehnologii inovatoare adoptate prin proiecte LEADER.Nr. 022 100%
5.3cNumăr de locuri de muncă create în sectorul digital prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 022 100%
5.3dPonderea întreprinderilor digitale finanțate prin GAL ce raportează creșterea veniturilor.% 698193 50%
RIL5.4Susținerea tranziției verzi, economiei circulare și a comportamentelor eco-responsabile.
5.4aNumăr de proiecte verzi implementate.Nr. 023 67%
5.4bNumăr de parteneriate încheiate pentru inovare digitală și tranziție verde între GAL-uri și mediul academic / privat.Nr. 002 0%
5.4cNumăr de campanii de conștientizare privind sustenabilitatea și protecția mediului.Nr. 032 150%

Realizarea arată cât din drumul de la valoarea inițială la țintă s-a parcurs: (raportat − inițial) / (țintă − inițial). Peste 100% înseamnă ținta depășită.