Sari la conținut
Date de simulare, pentru demonstrație. Rapoartele MEL afișate aici nu sunt rapoarte reale ale Grupurilor de Acțiune Locală; cifrele sunt generate pentru prezentarea modulului.
Rapoarte MEL / SIM-24-ECB-214

Raport MEL · GAL „Eco Bugeac”

Perioada: 2024, semestrul II Număr: SIM-24-ECB-214 Depus: 13.01.2025 Acceptat de MAIA: 20.01.2025 Raion: Taraclia Profilul GAL →
49 / 51indicatori raportați
36%realizare medie față de țintă
2locuri de muncă noi (3.1b)
6proiecte finanțate prin SDL (2.3b)
CodIndicatorU.M. InițialRaportatȚintăRealizare
OGLEADER: instrument de dezvoltare rurală integrat în politicile publice, compatibil cu politicile europene.
RF1Extinderea rețelei și acoperirii Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL1.2Extinderea geografică a Grupurilor de Acțiune Locală existente.
1.2aNumăr de localități nou incluse în GAL-uri existente.Nr. 012 50%
1.2bPondere din teritoriul rural acoperit de GAL-uri.% 647183 37%
1.2cPopulație acoperită de GAL-uri.% 687791 39%
RIL1.4Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
1.4aNumăr de acorduri de parteneriat semnate de GAL-uri.Nr. 014 25%
1.4bNumăr de proiecte transnaționale implementate de GAL-uri.Nr. 001 0%
RF2Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL2.1Dezvoltarea capacității organizaționale a Grupurilor de Acțiune Locală.
2.1aNumăr de sesiuni de formare / mentorat organizate pentru personalul GAL.Nr. 024 50%
2.1bPonderea persoanelor instruite din cadrul GAL ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 434654 27%
2.1cNumăr de GAL-uri ce au beneficiat de asistență tehnică sau consultanță.Nr. 001 0%
2.1dCreșterea în procente a nivelului de capacitate organizațională al GAL (scoruri formular OD-AT-GAL).% 586583 28%
2.1eNumăr de GAL-uri ce accesează surse de finanțare externe (naționale/internaționale).Nr. 001 0%
2.1fPonderea bugetului GAL provenit din surse non-publice.% 656976 36%
RIL2.2Promovarea conceptului LEADER și beneficiilor participării în Grupuri de Acțiune Locală.
2.2aNumăr de campanii de informare desfășurate.Nr. 023 67%
2.2bRata de implicare în campanii de informare cu conținut online.% 576173 25%
RIL2.3Elaborarea și implementarea strategiilor de dezvoltare locală.
2.3aNumăr de strategii de dezvoltare locală elaborate și aprobate.Nr. 001 0%
2.3bNumăr de proiecte finanțate prin strategii de dezvoltare locală.Nr. 0610 60%
RIL2.4Integrarea MLIS în activitatea Grupurilor de Acțiune Locală ca instrument digital central de monitorizare, raportare și transparență.
RF3Diversificare economică și creare de locuri de muncă în mediul rural.
RIL3.1Dezvoltarea antreprenoriatului local, microîntreprinderilor și a colaborării economice la nivel rural.
3.1aNumăr de afaceri / organizații locale susținute.Nr. 028 25%
3.1bNumăr de locuri de muncă nou create prin proiecte LEADER.Nr. 027 29%
3.1cPonderea locurilor de muncă menținute după 12 luni.% 556174 32%
3.1dNumăr de acorduri de cooperare / contracte / parteneriate între actori economici locali sprijiniți prin LEADER.Nr. 023 67%
3.1eNumăr de proiecte implementate în comun.Nr. 012 50%
3.1fPonderea antreprenorilor locali ce raportează creșterea veniturilor.% 515875 29%
RIL3.2Dezvoltarea competențelor profesionale și antreprenoriale.
3.2aNumăr de persoane formate / instruite de către GAL-uri.Nr. 03548 73%
3.2bPonderea persoanelor formate / instruite ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 687384 31%
3.2cPonderea participanților la activități de formare ce au inițiat o activitate economică.% 495463 36%
RIL3.3Promovarea turismului rural și a patrimoniului local.
3.3aNumăr de turiști atrași în zona acoperită de GAL.Nr. 0192720 27%
3.3bVenituri totale generate din turism de inițiative finanțate prin GAL-uri.Nr. 095 661144 000 66%
3.3cNumăr de produse / servicii turistice noi dezvoltate prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 012 50%
RIL3.4Inovare socială și modele funcționale de economie socială.
3.4aNumăr de inițiative de economie socială create.Nr. 012 50%
3.4bNumăr de persoane vulnerabile angajate.Nr. 014 25%
3.4cPonderea întreprinderilor sociale menținute după 12 luni.% 656877 25%
RF4Incluziune socială și coeziune comunitară în mediul rural.
RIL4.1Inițiative comunitare participative ce răspund nevoilor sociale locale.
4.1aNumăr de proiecte cu impact social finanțate la nivelul comunității.Nr. 025 40%
4.1bNumăr de beneficiari direcți ai proiectelor cu impact social finanțate la nivel local.Nr. 071320 22%
4.1cNumăr de evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 046 67%
4.1dNumăr de participanți la evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 0343480 71%
4.1ePonderea beneficiarilor GAL ce raportează creșterea participării civice în comunitate.% 475164 24%
RIL4.2Implicarea grupurilor vulnerabile în dezvoltarea locală.
4.2aNumăr de persoane vulnerabile implicate direct în GAL-uri.Nr. 0432 13%
4.2bNumăr de inițiative locale sprijinite de GAL cu implicarea grupurilor vulnerabile.Nr. 023 67%
RIL4.3Promovarea voluntariatului și implicării civice în mediul rural.
4.3aPonderea tinerilor implicați în acțiuni comunitare / cu impact social.% 424962 35%
4.3bNumăr de campanii de informare și inițiative de sprijin pentru promovarea participării civice.Nr. 012 50%
RF5Tranziție digitală și verde a comunităților rurale.
RIL5.1Creșterea nivelului de competențe digitale în rândul populației rurale.
5.1aNumăr de persoane instruite în competențe digitale.Nr. 02764 42%
5.1bPonderea persoanelor instruite în competențe digitale ce utilizează în mod activ instrumente digitale după formare.% 566376 35%
RIL5.2Digitalizarea activității Grupurilor de Acțiune Locală.
5.2aNumăr de GAL-uri ce utilizează aplicații digitale în activitatea curentă.Nr. 001 0%
5.2bNumăr de aplicații digitale online / pagini web GAL funcționale și actualizate.Nr. 012 50%
5.2cNumăr de utilizatori / vizitatori ai aplicațiilor digitale online / pagini web ale GAL-urilor.Nr. 01 4052 400 59%
RIL5.3Susținerea antreprenoriatului digital rural.
5.3aNumăr de întreprinderi digitale sprijinite de GAL-uri.Nr. 012 50%
5.3cNumăr de locuri de muncă create în sectorul digital prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 002 0%
5.3dPonderea întreprinderilor digitale finanțate prin GAL ce raportează creșterea veniturilor.% 707691 29%
RIL5.4Susținerea tranziției verzi, economiei circulare și a comportamentelor eco-responsabile.
5.4aNumăr de proiecte verzi implementate.Nr. 003 0%
5.4cNumăr de campanii de conștientizare privind sustenabilitatea și protecția mediului.Nr. 012 50%

Realizarea arată cât din drumul de la valoarea inițială la țintă s-a parcurs: (raportat − inițial) / (țintă − inițial). Peste 100% înseamnă ținta depășită.