Sari la conținut
Date de simulare, pentru demonstrație. Rapoartele MEL afișate aici nu sunt rapoarte reale ale Grupurilor de Acțiune Locală; cifrele sunt generate pentru prezentarea modulului.
Rapoarte MEL / SIM-25-DRG-40

Raport MEL · GAL „Drumul Gospodarilor”

Perioada: 2025, semestrul II Număr: SIM-25-DRG-40 Depus: 11.01.2026 Acceptat de MAIA: 23.01.2026 Raion: Riscani Profilul GAL →
49 / 51indicatori raportați
74%realizare medie față de țintă
8locuri de muncă noi (3.1b)
14proiecte finanțate prin SDL (2.3b)
CodIndicatorU.M. InițialRaportatȚintăRealizare
OGLEADER: instrument de dezvoltare rurală integrat în politicile publice, compatibil cu politicile europene.
RF1Extinderea rețelei și acoperirii Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL1.2Extinderea geografică a Grupurilor de Acțiune Locală existente.
1.2aNumăr de localități nou incluse în GAL-uri existente.Nr. 013 33%
1.2bPondere din teritoriul rural acoperit de GAL-uri.% 365456 90%
1.2cPopulație acoperită de GAL-uri.% 556670 73%
RIL1.4Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
1.4aNumăr de acorduri de parteneriat semnate de GAL-uri.Nr. 055 100%
1.4bNumăr de proiecte transnaționale implementate de GAL-uri.Nr. 011 100%
RF2Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală.
RIL2.1Dezvoltarea capacității organizaționale a Grupurilor de Acțiune Locală.
2.1aNumăr de sesiuni de formare / mentorat organizate pentru personalul GAL.Nr. 055 100%
2.1bPonderea persoanelor instruite din cadrul GAL ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 667983 76%
2.1cNumăr de GAL-uri ce au beneficiat de asistență tehnică sau consultanță.Nr. 001 0%
2.1dCreșterea în procente a nivelului de capacitate organizațională al GAL (scoruri formular OD-AT-GAL).% 668388 77%
2.1eNumăr de GAL-uri ce accesează surse de finanțare externe (naționale/internaționale).Nr. 001 0%
2.1fPonderea bugetului GAL provenit din surse non-publice.% 567376 85%
RIL2.2Promovarea conceptului LEADER și beneficiilor participării în Grupuri de Acțiune Locală.
2.2aNumăr de campanii de informare desfășurate.Nr. 044 100%
2.2bRata de implicare în campanii de informare cu conținut online.% 688080 100%
RIL2.3Elaborarea și implementarea strategiilor de dezvoltare locală.
2.3aNumăr de strategii de dezvoltare locală elaborate și aprobate.Nr. 001 0%
2.3bNumăr de proiecte finanțate prin strategii de dezvoltare locală.Nr. 01412 117%
RIL2.4Integrarea MLIS în activitatea Grupurilor de Acțiune Locală ca instrument digital central de monitorizare, raportare și transparență.
RF3Diversificare economică și creare de locuri de muncă în mediul rural.
RIL3.1Dezvoltarea antreprenoriatului local, microîntreprinderilor și a colaborării economice la nivel rural.
3.1aNumăr de afaceri / organizații locale susținute.Nr. 0510 50%
3.1bNumăr de locuri de muncă nou create prin proiecte LEADER.Nr. 089 89%
3.1cPonderea locurilor de muncă menținute după 12 luni.% 699293 96%
3.1dNumăr de acorduri de cooperare / contracte / parteneriate între actori economici locali sprijiniți prin LEADER.Nr. 034 75%
3.1eNumăr de proiecte implementate în comun.Nr. 013 33%
3.1fPonderea antreprenorilor locali ce raportează creșterea veniturilor.% 497172 96%
RIL3.2Dezvoltarea competențelor profesionale și antreprenoriale.
3.2aNumăr de persoane formate / instruite de către GAL-uri.Nr. 04362 69%
3.2bPonderea persoanelor formate / instruite ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor.% 507575 100%
3.2cPonderea participanților la activități de formare ce au inițiat o activitate economică.% 708084 71%
RIL3.3Promovarea turismului rural și a patrimoniului local.
3.3aNumăr de turiști atrași în zona acoperită de GAL.Nr. 0247936 26%
3.3bVenituri totale generate din turism de inițiative finanțate prin GAL-uri.Nr. 0191 214187 200 102%
3.3cNumăr de produse / servicii turistice noi dezvoltate prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 033 100%
RIL3.4Inovare socială și modele funcționale de economie socială.
3.4aNumăr de inițiative de economie socială create.Nr. 002 0%
3.4bNumăr de persoane vulnerabile angajate.Nr. 035 60%
3.4cPonderea întreprinderilor sociale menținute după 12 luni.% 708989 100%
RF4Incluziune socială și coeziune comunitară în mediul rural.
RIL4.1Inițiative comunitare participative ce răspund nevoilor sociale locale.
4.1aNumăr de proiecte cu impact social finanțate la nivelul comunității.Nr. 026 33%
4.1bNumăr de beneficiari direcți ai proiectelor cu impact social finanțate la nivel local.Nr. 0290416 70%
4.1cNumăr de evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 088 100%
4.1dNumăr de participanți la evenimente comunitare organizate de GAL-uri.Nr. 0557624 89%
4.1ePonderea beneficiarilor GAL ce raportează creșterea participării civice în comunitate.% 385156 72%
RIL4.2Implicarea grupurilor vulnerabile în dezvoltarea locală.
4.2aNumăr de persoane vulnerabile implicate direct în GAL-uri.Nr. 04642 110%
4.2bNumăr de inițiative locale sprijinite de GAL cu implicarea grupurilor vulnerabile.Nr. 044 100%
RIL4.3Promovarea voluntariatului și implicării civice în mediul rural.
4.3aPonderea tinerilor implicați în acțiuni comunitare / cu impact social.% 648080 100%
4.3bNumăr de campanii de informare și inițiative de sprijin pentru promovarea participării civice.Nr. 023 67%
RF5Tranziție digitală și verde a comunităților rurale.
RIL5.1Creșterea nivelului de competențe digitale în rândul populației rurale.
5.1aNumăr de persoane instruite în competențe digitale.Nr. 06383 76%
5.1bPonderea persoanelor instruite în competențe digitale ce utilizează în mod activ instrumente digitale după formare.% 395557 89%
RIL5.2Digitalizarea activității Grupurilor de Acțiune Locală.
5.2aNumăr de GAL-uri ce utilizează aplicații digitale în activitatea curentă.Nr. 011 100%
5.2bNumăr de aplicații digitale online / pagini web GAL funcționale și actualizate.Nr. 022 100%
RIL5.3Susținerea antreprenoriatului digital rural.
5.3bNumăr de soluții / tehnologii inovatoare adoptate prin proiecte LEADER.Nr. 003 0%
5.3cNumăr de locuri de muncă create în sectorul digital prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL.Nr. 013 33%
5.3dPonderea întreprinderilor digitale finanțate prin GAL ce raportează creșterea veniturilor.% 667878 100%
RIL5.4Susținerea tranziției verzi, economiei circulare și a comportamentelor eco-responsabile.
5.4aNumăr de proiecte verzi implementate.Nr. 034 75%
5.4bNumăr de parteneriate încheiate pentru inovare digitală și tranziție verde între GAL-uri și mediul academic / privat.Nr. 022 100%
5.4cNumăr de campanii de conștientizare privind sustenabilitatea și protecția mediului.Nr. 033 100%

Realizarea arată cât din drumul de la valoarea inițială la țintă s-a parcurs: (raportat − inițial) / (țintă − inițial). Peste 100% înseamnă ținta depășită.