| Cod | Indicator | U.M. | Inițial | Raportat | Țintă | Realizare |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OG | LEADER: instrument de dezvoltare rurală integrat în politicile publice, compatibil cu politicile europene. | |||||
| RF1 | Extinderea rețelei și acoperirii Grupurilor de Acțiune Locală. | |||||
| RIL1.2 | Extinderea geografică a Grupurilor de Acțiune Locală existente. | |||||
| 1.2a | Număr de localități nou incluse în GAL-uri existente. | Nr. | 0 | 1 | 3 | 33% |
| 1.2b | Pondere din teritoriul rural acoperit de GAL-uri. | % | 38 | 50 | 59 | 57% |
| 1.2c | Populație acoperită de GAL-uri. | % | 69 | 75 | 79 | 60% |
| RIL1.4 | Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală. | |||||
| 1.4a | Număr de acorduri de parteneriat semnate de GAL-uri. | Nr. | 0 | 2 | 5 | 40% |
| 1.4b | Număr de proiecte transnaționale implementate de GAL-uri. | Nr. | 0 | 0 | 1 | 0% |
| RF2 | Consolidarea și profesionalizarea Grupurilor de Acțiune Locală. | |||||
| RIL2.1 | Dezvoltarea capacității organizaționale a Grupurilor de Acțiune Locală. | |||||
| 2.1a | Număr de sesiuni de formare / mentorat organizate pentru personalul GAL. | Nr. | 0 | 3 | 5 | 60% |
| 2.1b | Ponderea persoanelor instruite din cadrul GAL ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor. | % | 64 | 75 | 80 | 69% |
| 2.1c | Număr de GAL-uri ce au beneficiat de asistență tehnică sau consultanță. | Nr. | 0 | 1 | 1 | 100% |
| 2.1d | Creșterea în procente a nivelului de capacitate organizațională al GAL (scoruri formular OD-AT-GAL). | % | 45 | 54 | 60 | 60% |
| 2.1e | Număr de GAL-uri ce accesează surse de finanțare externe (naționale/internaționale). | Nr. | 0 | 0 | 1 | 0% |
| 2.1f | Ponderea bugetului GAL provenit din surse non-publice. | % | 61 | 69 | 73 | 67% |
| RIL2.2 | Promovarea conceptului LEADER și beneficiilor participării în Grupuri de Acțiune Locală. | |||||
| 2.2b | Rata de implicare în campanii de informare cu conținut online. | % | 42 | 54 | 61 | 63% |
| RIL2.3 | Elaborarea și implementarea strategiilor de dezvoltare locală. | |||||
| 2.3a | Număr de strategii de dezvoltare locală elaborate și aprobate. | Nr. | 0 | 1 | 1 | 100% |
| 2.3b | Număr de proiecte finanțate prin strategii de dezvoltare locală. | Nr. | 0 | 5 | 12 | 42% |
| RIL2.4 | Integrarea MLIS în activitatea Grupurilor de Acțiune Locală ca instrument digital central de monitorizare, raportare și transparență. | |||||
| RF3 | Diversificare economică și creare de locuri de muncă în mediul rural. | |||||
| RIL3.1 | Dezvoltarea antreprenoriatului local, microîntreprinderilor și a colaborării economice la nivel rural. | |||||
| 3.1a | Număr de afaceri / organizații locale susținute. | Nr. | 0 | 10 | 10 | 100% |
| 3.1b | Număr de locuri de muncă nou create prin proiecte LEADER. | Nr. | 0 | 11 | 9 | 122% |
| 3.1c | Ponderea locurilor de muncă menținute după 12 luni. | % | 36 | 52 | 58 | 73% |
| 3.1d | Număr de acorduri de cooperare / contracte / parteneriate între actori economici locali sprijiniți prin LEADER. | Nr. | 0 | 5 | 4 | 125% |
| 3.1e | Număr de proiecte implementate în comun. | Nr. | 0 | 4 | 3 | 133% |
| 3.1f | Ponderea antreprenorilor locali ce raportează creșterea veniturilor. | % | 62 | 76 | 85 | 61% |
| RIL3.2 | Dezvoltarea competențelor profesionale și antreprenoriale. | |||||
| 3.2a | Număr de persoane formate / instruite de către GAL-uri. | Nr. | 0 | 17 | 62 | 27% |
| 3.2b | Ponderea persoanelor formate / instruite ce au raportat îmbunătățirea cunoștințelor. | % | 46 | 58 | 66 | 60% |
| 3.2c | Ponderea participanților la activități de formare ce au inițiat o activitate economică. | % | 43 | 59 | 67 | 67% |
| RIL3.3 | Promovarea turismului rural și a patrimoniului local. | |||||
| 3.3a | Număr de turiști atrași în zona acoperită de GAL. | Nr. | 0 | 682 | 936 | 73% |
| 3.3b | Venituri totale generate din turism de inițiative finanțate prin GAL-uri. | Nr. | 0 | 202 912 | 187 200 | 108% |
| 3.3c | Număr de produse / servicii turistice noi dezvoltate prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL. | Nr. | 0 | 4 | 3 | 133% |
| RIL3.4 | Inovare socială și modele funcționale de economie socială. | |||||
| 3.4a | Număr de inițiative de economie socială create. | Nr. | 0 | 1 | 2 | 50% |
| 3.4b | Număr de persoane vulnerabile angajate. | Nr. | 0 | 0 | 5 | 0% |
| 3.4c | Ponderea întreprinderilor sociale menținute după 12 luni. | % | 46 | 61 | 66 | 75% |
| RF4 | Incluziune socială și coeziune comunitară în mediul rural. | |||||
| RIL4.1 | Inițiative comunitare participative ce răspund nevoilor sociale locale. | |||||
| 4.1a | Număr de proiecte cu impact social finanțate la nivelul comunității. | Nr. | 0 | 6 | 6 | 100% |
| 4.1b | Număr de beneficiari direcți ai proiectelor cu impact social finanțate la nivel local. | Nr. | 0 | 404 | 416 | 97% |
| 4.1c | Număr de evenimente comunitare organizate de GAL-uri. | Nr. | 0 | 3 | 8 | 38% |
| 4.1d | Număr de participanți la evenimente comunitare organizate de GAL-uri. | Nr. | 0 | 757 | 624 | 121% |
| 4.1e | Ponderea beneficiarilor GAL ce raportează creșterea participării civice în comunitate. | % | 63 | 73 | 81 | 56% |
| RIL4.2 | Implicarea grupurilor vulnerabile în dezvoltarea locală. | |||||
| 4.2a | Număr de persoane vulnerabile implicate direct în GAL-uri. | Nr. | 0 | 18 | 42 | 43% |
| 4.2b | Număr de inițiative locale sprijinite de GAL cu implicarea grupurilor vulnerabile. | Nr. | 0 | 2 | 4 | 50% |
| RIL4.3 | Promovarea voluntariatului și implicării civice în mediul rural. | |||||
| 4.3a | Ponderea tinerilor implicați în acțiuni comunitare / cu impact social. | % | 52 | 62 | 72 | 50% |
| 4.3b | Număr de campanii de informare și inițiative de sprijin pentru promovarea participării civice. | Nr. | 0 | 2 | 3 | 67% |
| RF5 | Tranziție digitală și verde a comunităților rurale. | |||||
| RIL5.1 | Creșterea nivelului de competențe digitale în rândul populației rurale. | |||||
| 5.1b | Ponderea persoanelor instruite în competențe digitale ce utilizează în mod activ instrumente digitale după formare. | % | 45 | 60 | 65 | 75% |
| RIL5.2 | Digitalizarea activității Grupurilor de Acțiune Locală. | |||||
| 5.2a | Număr de GAL-uri ce utilizează aplicații digitale în activitatea curentă. | Nr. | 0 | 1 | 1 | 100% |
| 5.2b | Număr de aplicații digitale online / pagini web GAL funcționale și actualizate. | Nr. | 0 | 2 | 2 | 100% |
| 5.2c | Număr de utilizatori / vizitatori ai aplicațiilor digitale online / pagini web ale GAL-urilor. | Nr. | 0 | 2 276 | 3 120 | 73% |
| RIL5.3 | Susținerea antreprenoriatului digital rural. | |||||
| 5.3a | Număr de întreprinderi digitale sprijinite de GAL-uri. | Nr. | 0 | 3 | 3 | 100% |
| 5.3b | Număr de soluții / tehnologii inovatoare adoptate prin proiecte LEADER. | Nr. | 0 | 3 | 3 | 100% |
| 5.3c | Număr de locuri de muncă create în sectorul digital prin intermediul inițiativelor finanțate prin GAL. | Nr. | 0 | 3 | 3 | 100% |
| 5.3d | Ponderea întreprinderilor digitale finanțate prin GAL ce raportează creșterea veniturilor. | % | 51 | 61 | 66 | 67% |
| RIL5.4 | Susținerea tranziției verzi, economiei circulare și a comportamentelor eco-responsabile. | |||||
| 5.4a | Număr de proiecte verzi implementate. | Nr. | 0 | 2 | 4 | 50% |
| 5.4b | Număr de parteneriate încheiate pentru inovare digitală și tranziție verde între GAL-uri și mediul academic / privat. | Nr. | 0 | 2 | 2 | 100% |
| 5.4c | Număr de campanii de conștientizare privind sustenabilitatea și protecția mediului. | Nr. | 0 | 4 | 3 | 133% |
Realizarea arată cât din drumul de la valoarea inițială la țintă s-a parcurs: (raportat − inițial) / (țintă − inițial). Peste 100% înseamnă ținta depășită.